1403/3/28
آخرین اخبار
آرشیو موضوعی
آثار
آمار وب سایت
تعداد کاربران آنلاین : 1
بازدید امروز : 99
بازدید دیروز : 54
بازدید هفته جاری : 216
بازدید ماه جاری : 1664
بازدید سال جاری : 10261
بازدید کل : 477706
نکاتی در حفظ و نگهداری ازدواج و عشق و محبت در خانواده

نکاتی هم در حفظ و نگهداری ازدواج و عشق و محبت در خانواده

در حفظ و نگهداری کیان عشق و خانواده عواملی بسیار مهم دخالت دارند که دانستن آن برای زوجهای جوان و نیز مسن ترها بسیار مهم است که در اینجا به ذکر آن می پردازیم. از یک فروم چهار عامل را در حفظ  عشق و محبت میان زن و شوهر مهم می داند این چهار عامل عبارتند از:

1-احترام متقابل         2-مسئولیت پذیری

3-آگاهی                  4-حفظ و نگهداری روابط

اینک نکات مهمی که در زندگی زناشویی باید رعایت شود مورد بحث قرار می گیرد.

1-احترام متقابل: زن و شوهر در هر حال باید احترام  یکدیگر را حفظ کنند حتی اگر در بدترین شرایط عصبانیت باشند.

2-الزام به پایندی مسئولیتها و تعهدات: هنگام ازدواج، زن و شوهر می پذیرند، مسئولیت هایی که متقبل می شوند همیشگی است  تا زنده اند باید به آن پایبند باشند.

3-اعتماد به یکدیگر: همسران باید به یکدیگر اعتماد داشته و از نفوذ هر گونه سو،‌ظن به ذهن خود بپرهیزند. چنانچه سوء‌ظنی پیش آمد نزد یکدیگر مطرح کرده و صحت و سقم آن را بررسی کنند. در این صورت است که تزلزل از نهاد خانواده دور می شود و دوباره سکون و آرامش و بر روان خانواده حاکم می گردد.

گفتنی است که نوعی بیماری روانی «سوء ظن» وجود دارد که برای معالجه آن باید از روان پزشک کمک گرفت.

4-اتحاد و یگانگی: زن و شوهر ضمن اتحاد با یکدیگر قدرتی عظیم شده و در مقابل حوادث  و اتفاقات تنی واحدند. ایستادگی می کنند مبارزه می کنند. پیروز می شوند، هیچ کس نباید در این اتحاد خللی وارد کند بلکه در مقابل عوامل تفرقه باید بایستند.

5-ایثار: زن و شوهر در راه دوام خانواده ایثار می کنند. من و تویی وجود ندارد و هر چقدر که بتوانند تلاش می کنند.

6- خانه امن ترین جا برای اعضا ی آنست، بنابراین زن و شوهر با تلاش بسیار باید این امنیت را ایجاد کنند و فرزندان در این محیط امن و آرام حداکثر رشد خود برسند.

امنیت انواع گوناگونی دارد: امنیت عاطفی، امنیت روانی، امنیت اقتصادی، امنیت اجتماعی از آن جمله است.

7- امین یگدیگر بودن: زن  و شوهر باید امین یکدیگر باشند رازهای یکدیگر را حفظ کنند و راستی و درستی سرلوجه ی کارشان باشد.

8-افتخار به یکدیگر: زن و شوهر باید به هم افتخار کنند از اینکه از موهبت با هم بودن برخوردارند خوشحال بوده و هرگز یکی بر دیگری فخر نفروشد.

9-آزادی: زن و شوهر باید آزادی های یکدیگر را رعایت کنند و در راه رشد و پیشرفت و تعالی یکدیگر مانع ایجاد نکنند داشتن آزادی، ضمن رعایت تعهدات و مسئولیتها سبب بالندگی و رشد روان فرد می شود.

10.انتقاد پذیری: یکی از خصوصیات خوب خانواده ی موفق: روحیه انتقاد پذیری است. ساعاتی در طول هفته باید به این کار اختصاص یابد و اعضاء خانواده به نقد کارهای خود بپردازند. نکات مثبت و منفی رفتارهای یکدیگر را بیان کنند و توقعات خود را از یکدیگر بگویند.

11-همکاری: خانواده یک شرکت تعاونی است زن و شوهر عمر وهستی خود را در آن سرمایه گذاری می کنند و با هم تلاش می نمایند.

12-همسران با یکدیگر با زبان نیکو سخن بگویند نسبت به هم اندیشه ی نیکو داشته باشند و کارهای نیکو انجام دهند یعنی گفتار نیک، اندیشه نیک، کردار نیک سرلوحه ی زندگیشان قرار گیرد.

13-آگاهی: زن و شوهر باید یکدیگر ار خوب بشناسند و بدانند خصوصیات طرف مقابل او چیست؟ چه نیازها، خواسته ها و آرزوهایی دارد و همچنین لازم است که خود را نیز بشناسند اولویت ها و خواسته های خود را بداند. عیوب رفتاری خود را درمان کند.

14-مراقبت: همانطور مه شخص یک گل را مراقبت می کند باید از همسر خو هم مراقبت نماید. بنابراین عشق فقط بدست آوردن نیست. نگهداری هم اصل مهمی در زنده نگهداشتن عشق است.

15-حسادت و رقابت: همسران نباید نسبت به موفقیتهای یکدیگر برانگیخته شده و احساس کوچکی کنند. این احساس آنان را به سوی حسادت و یا رقابت و در پی آن دوری و نفرت سوق خواهد داد. همسران باید بدانند که پیشرفت و موفقیت هر یک، موفقیت خانواده است و خانواده است که مورد تحسین و ستایش قرار می گیرد زیرا قداکاری و ایثار یکی از زوجین باعث موفقیت و پیشرفت دیگری شده است بعبارت دیگر نباید منیت در زندگی حکفرما باشد بلکه باید روحیه جمع گرایی و «ما» بودن حاکم گردد.

16-مقایسه: بزرگترین آفت تفاهم و عشق مقایسه کردن است هرگز همسر خود را با دیگری مقایسه نکنند زیرا انتخاب شما هنگام ازدواج انتخاب بهترین بوده است و اکنون باید نسبت به انتخاب خود یقین داشته باشید و از انتخاب خود در‌آن شرایط و آن زمان خشنود باشید

17- عفت و پاکدامنی: با توجه به تعهدی که همسران بر یکدیگر دارند و نیز توجه به دستورات دینی و اخلاقی واجب است که زن و شوهر پا از جاده عفاف بیرون نگذاشته و در طول زندگی به تعهدات خود پای بند بمانند

نظرات بینندگان انتشاریافته: 0 غیرقابل انتشار: 0
نظر شما
نام و نام خانوادگی:  
آدرس سایت:  
رایانامه:  
متن پیام: